Brytyjczycy wynaleźli kamerę, która "widzi" pod ubraniem
Dodane przez Waldi dnia Marzec 10 2008 13:07:05
       Brytyjczycy właśnie skonstruowali kamerę, która jest w stanie podejrzeć, co mamy pod ubraniem. Wielki Brat patrzy? Tak, ale to dla naszego bezpieczeństwa!
Rozszerzona zawartość newsa


       Kamera T5000, którą wynalazła brytyjska firma ThruVision (z niewielką pomocą Europejskiej Agencji Kosmicznej), to prawdziwe cudo. Pozwala rozpoznać broń, materiały wybuchowe albo narkotyki z odległości 25 metrów, donosi Reuters. Ma identyfikować przedmioty dzięki naturalnym promieniom elektromagnetycznym, które emitują.

Jest skuteczna nawet w ruchliwym tłumie. Można jej będzie używać podczas wielkich imprez masowych, na lotniskach czy w centrach handlowych. Marzenie znudzonego ochroniarza? Niekoniecznie. Nowy wynalazek ma jeden "mankament": nie pozwala zobaczyć szczegółów budowy ludzkiego ciała.

Bo tu nie chodzi o podglądactwo, ale o bezpieczeństwo, wyjaśniają Reutersowi przedstawiciele ThruVision:


"W ostatnich latach światem wstrząsnęły akty terroryzmu. Powinniśmy wzmocnić środki bezpieczeństwa.

Możliwość zobaczenia tego, co noszą przy sobie ludzie - zarówno przedmiotów metalicznych jak i i niemetalicznych - to kluczowa sprawa dla wzmocnienia każdego systemu bezpieczeństwa."Zgadza się z tym najwyraźniej brytyjski rząd. Kamera zostanie zaprezentowana podczas sponsorowanej przez brytyjskie Home Office (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) wystawy naukowej, która odbędzie się w dniach 12-13 marca.

W kraju, w którym kamery obserwują ludzi w niemal każdym zatłoczonym miejscu publicznym, nowy wynalazek nie powinien budzić kontrowersji. Tym bardziej, że Brytyjczycy doświadczyli zamachów terrorystycznych i choćby z obawy przed powtórką godzą się na kolejne pomysły, które mają podnieść poziom bezpieczeństwa.

Ale... No właśnie, bezpieczeństwa czy inwigilacji? Bo pytanie o to, jak daleko posunie się Wielki Brat, jest tu jak najbardziej na miejscu. W końcu nietrudno sobie wyobrazić widza obrazków z takiej kamery, który dopuszcza się nadużyć. A ów widz to zaledwie wierzchołek góry lodowej.autor
Marta Wawrzyn