strona główna

Strona główna  •   FAQ  •   Linki  •   Chat  •   Download  •   Album  •   Kontakt  •   Zarejestruj się    

PomocPomoc  SZUKAJSZUKAJ  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
FAQ - Najczęściej zadawane pytania nowicjuszy
Autor Wiadomość

kochas315
Nauczyciel

Wysłany: 2005-11-21, 02:00   FAQ - Najczęściej zadawane pytania nowicjuszy

Uwaga! Zabraniam kopiowania tego FAQ poza forum lockpicking.pl. Jest ono własnością intelektualną jego autorów i nie może być kopiowane bez ich zgody!

Większość informacji zamieszczonych w tym FAQ pochodzi od użytkowników tego forum, ja tylko poskładałem to do kupy.

Q: Jak działa zamek?
A: Klucz ustawia piny tak, aby przerwa między górnym a dolnym pinem była idealnie na lini podziału. Wtedy następuje przekręcenie cylindra.

Q: Co to w ogóle jest lockpicking?
A: Lockpicking jest manipulacja zawartością zamka w celu jego otwarcia nie uszkadzając go

Q: Czy wytrychy są legalne?
A: Posiadanie, wytwarzanie oraz używanie wytrychów jest niezgodne z polskim prawem

Q: Co to jest pick?
A: Inaczej wytrych, służy do ustawiania pinów w odpowiedniej pozycji

Q: Jakie są rodzaje picków?
A: Haczyk, pół-diament i wężyk to 3 najpopularniejsze. Więcej na http://lockpicking.pl/www

Q: Co to jest Tension Wrench (TW) lub napinacz?
A: W brew temu co pokazują w telewizji, samym wytrychem nie otworzysz zamka. Musi być coś co napina cylinder aby piny zostały w pożądanym miejscu. Właśnie do tego służy napinacz

Q: Co to jest pin?
A: Jest to taki cypelek, zapdka - to, co widać gdy spojrzymy wewnątrz zamka. Najczęściej jest ich 5 par, dolne i górne, przy odpowiednim ułożeniu (na przerwie między jednym a drugim) można swobodnie przekręcić cylinder.

Q: Jak zrobić wytrych?
A: Na szlifierce stołowej, ewentualnie ręcznej. Obejrzyj film http://www.abeclan.com/makingpicks.wmv

Q: Jakie mają być wymiary mojego picka?
A: Dla Standardowych zamków długość szyjki powinna wnosić 3cm, jej wysokość powinna zwężać się od 1,6mm do 2,3mm. Do mniejszych kłódek i innych zamków potrzebne są trochę mniejsze wytrychy.

Q: Jaki jest najlepszy materiał na wytrych?
A: Brzeszczot bi-metaliczny (ze stali sprężystej), im droższy tym lepszy, ewentualnie szczelinomierze

Q: Jaki jest najlepszy materiał na TW?
A: Blaszki z wycieraczek

Q: Jakie zamki są najlepsze do ćwiczeń?
A: Na początek proponuję wkładkę TOPEX, SISO, lub inną najtańszą – takie zamki mają dosyć sporą tolerancję

Q: Jak zrobić wkładkę do treningów?
A: Zobacz post i film zrobiony przez Michasia http://www.lockpicking.pl/viewtopic.php?t=301

Q: Jak otworzyć Pin Tumbler Lock (bębenkową wkładkę profilowaną)?
A: Pickiem i napinaczem. Wkładasz napinacz do górnej części zamka a wytrych wsuwasz w dolną. Pchasz napinacz zawsze do wewnetrznej strony drzwi. Cały czas napinając, wciskasz po kolei wszystkie piny. Jedna porada - skup się nie na zamku, ale na jego mechanizmie i końcówce picka- spróbuj wyobrazić sobie piny przez niego naciskane i czynności jakie zachodzą gdy grzebiesz w zamku.

Q: Czy mam zacząć od pierwszego pina, czy raczej od końca?
A: Lepiej zaczynaj pickować od końca

Q: Jak mocno mam napinać TW?
A: To jest jedna z ważniejszych rzeczy której musisz się nauczyć. Do różnych zamków potrzeba innej siły nacisku. Na początku spróbuj tak, aby piny po wciśnięciu nie sprężynowały do góry, ale też abyś mógł je głębiej wcisnąć – nie przesadzaj z siłą napinania!

Q: Jak poznać czy pin jest odpowiednio ustawiony?
A: Jest to najważniejsza rzecz w lockpickingu. Usłyszysz charakterystyczny dźwięk (kliknięcie) i pin będzie stawiał większy opór, ale przede wszystkim musisz dużo ćwiczyć, aby móc wyczuć ten moment. Jeżeli nie udało Ci się otworzyć zamka przez 5 minut, zwolnij napinacz aby piny wróciły na swoje pozycje i zacznij zabawę od nowa – prędzej czy później będziesz to robił o wiele szybciej!

Q: Wcisnąłem wszystkie piny, ale cylinder nie chce się obrócić – co robię źle?
A: Piny nie mogą znajdować się w pozycji _ _ _ _ _ (wszystkie wciśnięte), staraj się doprowadzić je raczej do -/\_-/\ (jeden wciśnięty tylko trochę, inny nieco bardziej)
Ostatnio zmieniony przez Waldi 2008-02-06, 17:11, w całości zmieniany 3 razy  

zibi
Praktykant

Wysłany: 2005-11-23, 07:07   

Kochas 315 napisal " pchasz napinacz zawsze w kierunku drzwi". Mysle ze ludzie bez uprawnien nie powinni kleczec przed zadnymi drzwiami i wtedy kierunek napinania jest obojetny.Ja zauwszylem ze mam "lepsza i gorsza strone . Jestem praworeczny jak mam pickowac lewa reka to wole row kopac .Czy macie to samo

kochas315
Nauczyciel

Wysłany: 2005-11-23, 22:45   

Cytat:
Myślę ze ludzie bez uprawnień nie powinni klęczeć przed żadnymi drzwiami

Zgadza się, lepiej nie bawić się drzwiami w piwnicy sąsiada bo np. można złamać w zamku wytrych (przyp. autor :twisted: ). Złodziejom radzę od razu klikanąć na "wyloguj" u góry ekranu. Wiem że kogoś, kto kradnie coś zdobytego przez innego człowieka w uczciwej pracy, nie przestraszy się moich pogróżek. Ale powiem jedno: w więzieniu, zamka (choćby był to najzwyklejszy topex) BEZ NARZEDZI NIE OTOWRZYSZ! Tak że proponuję się zastanowić, zanim zrobisz coś głupiego, drogi forumowiczu.

Pozdrawiam ludzi i przeklinam złodziei

kochas315
Nauczyciel

Wysłany: 2005-11-24, 07:58   

Cytat:
CO z napinaniem?

Napinania nie da się opiać - sam musisz wyczuć tą siłę. Dlatego nikt o tym niepisze.

szmaragdowy_nie
Żółtodziób

Wysłany: 2006-01-09, 20:26   

Zgadza się, lepiej nie bawić się drzwiami w piwnicy sąsiada bo np. można złamać w zamku wytrych (przyp. autor :twisted: ). Złodziejom radzę od razu klikanąć na "wyloguj" u góry ekranu. Wiem że kogoś, kto kradnie coś zdobytego przez innego człowieka w uczciwej pracy, nie przestraszy się moich pogróżek. Ale powiem jedno: w więzieniu, zamka (choćby był to najzwyklejszy topex) BEZ NARZEDZI NIE OTOWRZYSZ! Tak że proponuję się zastanowić, zanim zrobisz coś głupiego, drogi forumowiczu.

Powiedzcie mi kto z was którzy tu pisaliście "nie jest złodziejem".
Chodzi mi o sciąganie z internetu .To też jest kradzież co prawda wirtualna ale tak samo karalna jak włamywanie się do domów.
Nikogo nie posądzam o kradzież, ani też nie bronie złodziei. :?

klon660
Żółtodziób

Wysłany: 2006-01-28, 18:28   

Super pomysł z tym wypisaniem odpowiedzi na najczesciej zadawane pytania przez poczatkujcych ! ! ! Sam jestem jednym z nich i taki spis przydal mi sie bardzo ! ! !
Mam jedno pytanie.... Czym wyciac z brzeszczota wytrych ? ? ?

Pozdrawiam wszystkich ! ! !

klon660
Żółtodziób

Wysłany: 2006-01-28, 18:35   

Molby ktos zamiescic rysunek napinacza wraz z wymiarami tak jak zrobil to kochas z pickiem.

z gory dziex

Boss
Średnio zaawansowany

Wysłany: 2006-01-28, 18:42   

Cytat:
Czym wyciac z brzeszczota wytrych

Najlepiej spiłować szlifierką(tylko zanurzaj w wodzie,żeby nie straciło twardości).
Co do napinacza,to (jeśli mnie pamięć nie myli)powinien być gdzieś na forum.

"Root jest stanem umysłu"

K0resh

kochas315
Nauczyciel

Wysłany: 2006-01-28, 19:16   

Cytat:
Molby ktos zamiescic rysunek napinacza wraz z wymiarami

Ależ proszę :) Masz w załączniku.

wjresearch
Gość

Wysłany: 2006-05-06, 14:14   

Witam i słowem wstępu: Generalnie lockpickiem zajmuję się od jakiegoś czasu i jestem baardzo zadowolony z faktu, że powstaje scena 'sportowa' lockhackingu. Trochę boli mnie to, że w takim prostym FAQ jest zawarta wiedza, do której sam dochodziłem miesiącami. Co prawda satysfakcja niby większa, ale teraz i dzieci już wiedzą jak 'pojechać yeti'ego' ;)

Co do tematu to może nie nowicjuszom, ale chętnym polecam zrobienie pina z narzędzi dentystycznych. Doskonałej jakości stal chirurgiczna - trudna co prawda w obróbce - jest wspaniałym narzędziem do pickowania. Swojego pina zrobionego z takiego 'dentystycznego drapaka' (Ci co byli kiedyś u stomatologa wiedzą o co chodzi - lekarz sprawdza nim czy ten czarny punkcik to próchnica czy kawałek obiadku ;) ) używam już drugi rok i mnie nie zawiódł do tej pory.

btw moje umiejętności - mimo już ponad dwuletniej praktyki - są wciąż nikłe. Dopiero dostęp do internetu i takie fora jak to pomogą mi mam nadzieje wymienić poglądy i doświadczenie z innymi ludźmi (w rzeczywistości ciężko znaleść 'kumpla po fachu' - nic dziwnego - nie ma sie czym chwalić a i prawo też nie jest łaskawe, a to konfidenci...) zajmującymi sie sprawami otwierania zamków. Pozdrawiam wszystkich i ide po telefon by wysłać tego śmieszego smsa 8)

Snake Eater
Gość

Wysłany: 2006-05-06, 17:15   

To będzie najgłupsze pytanie na tym forum, ale cóż niech stracę :mrgreen: Mam 15 lat i lockpicking'iem interesuje sie dopiero od paru dni... Mój tata nie pozwala mi wziąść szlifierki i wszystkiego czego potrzebuje do zrobienia właśnych picków (tata nie wie że chce sobie zrobić wytrychy)... Powiedział mi że jak mu powiem co chce "znowu" wykombinować to mi to zrobi, ale przeciez nie powiem mu że chce zrobić wytrychy... Jak mu to powiedzieć lub inne wyjście? Uff udało się :mrgreen:

Toffik_007
Uczeń

Wysłany: 2006-05-06, 17:50   

Snake Eater: Faktycznie to jest jedno z najgłupszych pytań na forum. A rada dla Ciebie jest taka: Daj sobie spokój z lockpickingiem do czasu aż bedziesz miał pełen dostęp do narzędzi, szlifierki itp. i nikt nie bedzie Cie o nic pytal. Uwierz że to naprawde bedzie dla Ciebie i twojego otoczenia najbezpieczniejsze.

wjresearch
Gość

Wysłany: 2006-05-06, 21:17   

15 lat to juz nie tak mało, jeśli jesteś odpowiedzialny to spoko, ale jeśli nie, to rzeczywiście daj sobie spokój. Szlifierka nie jest jeszcze ostatecznym rozwiązaniem, spróbuj pilniczkiem (tylko oddaj mamie bo paznokci sobie nie przypiłuje :D ) albo zrób pick z czegoś. I CZYTAJ, pare dni to baaardzo mało, może Ci minie po kolejnych kilku ;D

Pozdrawiam

tyski
Żółtodziób

Wysłany: 2006-05-08, 18:07   

15 lat to malo i za malo glupi wiek glupi rozmum mozesz niepotrzebnie probelmow soebie narobic

kochas315
Nauczyciel

Wysłany: 2006-05-08, 22:13   

Cytat:
5 lat to malo i za malo glupi wiek glupi rozmum mozesz niepotrzebnie probelmow soebie narobic

Niekoniecznie, to zależy od człowieka. Widzisz, ja mam jeszcze 15 lat, a jakoś tutaj żyję. ;)
Do Snake Eater:
Myślę że powinieneć powiedzeć tacie o co chodzi. Jeśli uważa Cię za człowieka odpowiedzialnego i powiesz mu ze to tylko zabawa, chęć zobaczenia czy to działa itp. to pownien się zgodzić, ba - możliwe że nawet sam się tym zaciekawi. Natomiast jeśli nie będzie zadowolony tym pomysłem, to sorry, ale wiem z własnego doświadczenia że niektórzy nie powinni się w to bawić - przynajmniej do czasu.

Odpowiedz do tematu