strona główna

Strona główna  •   FAQ  •   Linki  •   Chat  •   Download  •   Album  •   Kontakt  •   Zarejestruj się    

PomocPomoc  SZUKAJSZUKAJ  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Waldi
2008-03-20, 22:00
Sprzęgło i security pin
Autor Wiadomość

thralll
Nauczyciel

Wysłany: 2008-03-20, 21:16   Sprzęgło i security pin

W odpowiedzi na nasilające się pytania o sprzęgła i piny zabezpieczające postanowiłem napisać kilka słów na ten temat. Mam nadzieję, że po tym poście nikt nie zapyta o to znowu.

Sprzęgło
Z racji tego, że wkładka bębenkowa powinna się otwierać z obu stron, producenci stosuja sprzęgło.
Ma ono za zadanie obrócić zbierakiem (część wkładki poruszającą ryglem) podczas obrotu bębenka z kluczem.
Podczas normalnego stosowania klucz wciska sprzęgło i obraca bębenek razem ze zbierakiem. Jednak w lockopickingu sprawa jest trochę utrudniona i po manipulacji zamka może dojść do trzech przypadków:
1)bębenek obraca się razem ze sprzęgłem- normalna sytuacji trzeba się cieszyć, że działa
2)bębenek się obraca zbierak pozostaje nieruchomo >>> dociśnij sprzęgło!
3)bębenek po obrocie o około 30° nie chce się dalej przękręcić >>> dociśnij sprzęgło!

Dociskanie sprzęgła
należy wsadzić TW drugą stroną mniej więcej w połowie kanału bębenka i wcisnąć aż bębenek sprzęgli się z zbierakiem, jeżeli nie możemy docisnąć sprzęgła należy cofnąć bębenek jak najbliżej pozycji początkowej.

Security Pin

Mają one za zadanie utrudnić manipulacją i występują w każdym lepszym zamku. Security pins mają różny kształt (patrz rysunek) i działają na zasadzie tworzenia fałszywej linii podziału. Po przekręceniu bębenka piny zahaczają o ściany kanału i jednocześnie nie pozwalają na wepchnięcie ich do tego kanału (pin można wepchnąć dopiero po zmniejszeniu napięcia bębenka).
Jedynym sposobem na obejście tego problemu jest słabsze napinanie bębenka oraz praca napinaczem. Problem polega na tym, że nie zawsze do końca wiemy który pin powinniśmy wcisnąć, producenci na szczęście najczęściej układają piny tych samych modeli zamka w ten sam sposób co jest bardzo pomocne przy manipulacji.
Wyprzedzając pytania i jednocześnie nie robiąc kryptoreklamy, najtańszą znaną mi na rynku wkładką z security pins jest ABUS E5 (około 20PLN).

Wkładka blokuje się po obrocie jak odróżnić co jest przyczyną?
Bardzo prosto security pins blokują bębenek już po niewielkim jego obrocie < 5°, a sprzęgło ujawnia się po obrocie o około 30°.
Pomóc może również znajomość producentów, tanie wkładki najczęściej posiadają blokujące się sprzęgła, natomiast nie mają żadnych pinów zabezpieczających

Co zrobić gdy podczas przekręcania bębenka zablokuje się on po obrocie o 180?
Dzieje się tak dlatego, że piny obudowy zahaczają o bębenek należy płaskim narzędziem wcisnąć je z powrotem, film jak to dokładnie zrobić: http://www.lockpicking.pl...load.php?id=463
Temat o zablokowaniu bębenka: http://www.lockpicking.pl...opic.php?p=6816 (tam również jest link do powyższego filmu)
Ostatnio zmieniony przez piaski2005 2008-03-21, 11:24, w całości zmieniany 3 razy  

korys
VIP

Wysłany: 2008-03-20, 21:27   

Brawo thralll

Jeżeli po takim wytłumaczeniu ktokolwiek zapyta jeszcze o wyjaśnienia - sprawa nadawać się bedzie wyłącznie dla MODERATORA

A moze Administrator mógłby to podpiąć , żeby temat nie zaniknął ??

Waldi
Moderator

Wysłany: 2008-03-20, 22:18   

Gratuluję Thralll :564:
Temat już przeniesiony :568:

romanhover
Uczeń

Wysłany: 2008-03-20, 22:26   

Bardzo dobrze opisane! Również gratuluję! :564:
Mam starą wkładkę yeti i chyba jest uszkodzona... gdy trzymam ją w imadle i naciskam zabierak jednocześnie pukając w sprzęgło.... zabierak puszcza, a bębenek jest nieruchomy... oczywiście drzwi tak nie otworzę, bo nie mam opcji manipulować samym zabierakiem, ale mnie to zaciekawiło.
Pozdrawiam.

GoDDesire
Uczeń

Wysłany: 2008-03-21, 00:56   

Cytat:
problem polega na tym, że nie zawsze do końca wiemy który pin powinniśmy wcisnąć, producenci na szczęście najczęściej układają piny tych samych modeli zamka w ten sam sposób co jest bardzo pomocne przy manipulacji.

mh.. czy słusznie mogę z tego wnioskować że w zamkach tylko określona liczba pinów jest security pinami? np. tylko 1 z 5 pinów?.
Reszta pinów natomiast to normalne proste piny.

W moim wątku-> http://www.lockpicking.pl...opic.php?t=1313
pytałem się o inny kolor zaślepki drugiego pinu w spodzie wkładki. Nikt nie odpisał dlaczego, a może to właśnie wskazuje że tylko pin numer 2 jest security pinem?
mh?

I byłym bardzo wdzięczny za przykładowy schemacik budowy i/lub działania sprzęgła jeśli ktoś posiada. bo nigdzie tego nie znalazłem.
Ostatnio zmieniony przez Autsajder 2008-03-21, 00:58, w całości zmieniany 1 raz  

Waldi
Moderator

Wysłany: 2008-03-21, 01:11   

Odpowiedź na zadane przez ciebie pytanie czeka w twoim temacie.
Jeśli chodzi o sprzęgło najlepiej będzie jak rozbierzesz wkładkę. Sprzęgło leży pod zabierakiem (a raczej wewnątrz). Myślę, że jak tylko je zobaczysz zaraz zrozumiesz co i jak :-)

fluker
Żółtodziób

Wysłany: 2008-11-13, 00:11   

Cześć, mowa tu o sprzęgle więc się podłączę
Zauważyłem że jeżeli jest wsadzony z jednej strony klucz do wkładki ale nie jest przekręcony to można z drugiej strony normalnie otworzyć wkładkę drugim kluczem, pierwszy klucz po prostu zostaje wypchnięty, natomiast jeśli ten pierwszy klucz chodź trochę przekręcimy to z drugiej strony nie da się już wsadzić klucza do końca i oczywiście otworzyć wkładki. I teraz takie pytanie czy to wszystkie wkładki tak mają ??? , a jeżeli tak czy istnieje możliwość otwarcia takiej wkładki jeżeli z jednej strony jest wsadzony i przekręcony klucz ???

stempik
Nauczyciel

Wysłany: 2008-11-13, 00:43   

Gerda napisał/a:
I teraz takie pytanie czy to wszystkie wkładki tak mają ???

Nie wszystkie. Tylko te gdzie sprzęgło jest "pełne". Dość często zdarza się że sprzęgło nie jest z litego kawałka metalu ale jakby tłoczone z blachy ze sprężyną pomiędzy lewą i prawą stroną. Jak nie zapomnę po południu dodam fotki.

thralll
Nauczyciel

Wysłany: 2008-11-13, 20:46   

Gerda napisał/a:
a jeżeli tak czy istnieje możliwość otwarcia takiej wkładki jeżeli z jednej strony jest wsadzony i przekręcony klucz ???

W niektórych typach wkładek trzeba podpiłować koniec klucza (tak aby można go było wsadzić do zamka i przekręcić) i wtedy można przekręcić bębenek z wsadzonym i przekręconym kluczem z drugiej strony. Tak samo możemy postąpić jeżeli otworzymy wkładkę wytrychami lub bumpkeyem i będziemy przekręcali bębenek mocno dociskając sprzęgło. Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale to napisałem?

fluker
Żółtodziób

Wysłany: 2008-11-14, 00:35   

"W niektórych typach wkładek trzeba podpiłować koniec klucza (tak aby można go było wsadzić do zamka i przekręcić) i wtedy można przekręcić bębenek z wsadzonym i przekręconym kluczem z drugiej strony"

Będziemy kręcić wtedy samym bębenkiem a zamek się nie otworzy bo sprzęgło będzie ustawione na stronę po której jest normalny klucz

No_Idea
VIP

Wysłany: 2008-11-14, 12:11   

Gerda - "Będziemy kręcić wtedy samym bębenkiem a zamek się nie otworzy bo sprzęgło będzie ustawione na stronę po której jest normalny klucz"

błąd w załozeniu kolego :562:
to działał do warunkiem że nie utniesz 3 mm a będziesz piłował czubek klucza na wyczucie do momentu aż z oporem ale przekręcisz klucz. W odpowiednim miejscu klucz wskoczy w wycięcie i zabierze wewnętrzny bębenek razem z kluczem. Jedyny problem to taki że nie wiesz w którą stronę wychylony jest wewnętrzny klucz więc może się zdarzyć że po całej operacji i wyjściu klucza zabierak będziesz miał ustawiony do góry zamiast tak jak powinno w dól. Wtedy musisz to powtórzyć na wyjętej wkładce aby złapać odpowiednie pozycje sprzęgła.

What ever the customer has told you to prepare for the service call will be wrong.

fluker
Żółtodziób

Wysłany: 2008-11-14, 16:34   

Wszystko pięknie, ale może zdarzyć się taka sytuacja powiedzmy że w mieszkaniu zamknęła się starsza (chora) osoba i właśnie zostawiła od wewnątrz wsadzony i lekko przekręcony klucz wtedy dostanie się i pomoc takiej osobie staję się bardzo utrudniona

radmar
Nauczyciel

Wysłany: 2008-11-14, 17:37   

wtedy - wyrywam wkładkę - wstawiam nową - kasuję i po kłopocie. Szybko, skutecznie, dla mnie z zyskiem

fluker
Żółtodziób

Wysłany: 2008-11-15, 08:41   

A jak to robisz zgniataczem ?

radmar
Nauczyciel

Wysłany: 2008-11-15, 12:42   

http://www.multipick-serv.../schraubfix.php

Odpowiedz do tematu