LOCKPICKING I ZABEZPIECZENIA
Pierwszy polski serwis lockpickingu - otwieranie zamków wytrychami

Dla początkujących - Sprzęgło i security pin

thralll - 2008-03-20, 21:16
Temat postu: Sprzęgło i security pin
W odpowiedzi na nasilające się pytania o sprzęgła i piny zabezpieczające postanowiłem napisać kilka słów na ten temat. Mam nadzieję, że po tym poście nikt nie zapyta o to znowu.

Sprzęgło
Z racji tego, że wkładka bębenkowa powinna się otwierać z obu stron, producenci stosuja sprzęgło.
Ma ono za zadanie obrócić zbierakiem (część wkładki poruszającą ryglem) podczas obrotu bębenka z kluczem.
Podczas normalnego stosowania klucz wciska sprzęgło i obraca bębenek razem ze zbierakiem. Jednak w lockopickingu sprawa jest trochę utrudniona i po manipulacji zamka może dojść do trzech przypadków:
1)bębenek obraca się razem ze sprzęgłem- normalna sytuacji trzeba się cieszyć, że działa
2)bębenek się obraca zbierak pozostaje nieruchomo >>> dociśnij sprzęgło!
3)bębenek po obrocie o około 30° nie chce się dalej przękręcić >>> dociśnij sprzęgło!

Dociskanie sprzęgła
należy wsadzić TW drugą stroną mniej więcej w połowie kanału bębenka i wcisnąć aż bębenek sprzęgli się z zbierakiem, jeżeli nie możemy docisnąć sprzęgła należy cofnąć bębenek jak najbliżej pozycji początkowej.

Security Pin

Mają one za zadanie utrudnić manipulacją i występują w każdym lepszym zamku. Security pins mają różny kształt (patrz rysunek) i działają na zasadzie tworzenia fałszywej linii podziału. Po przekręceniu bębenka piny zahaczają o ściany kanału i jednocześnie nie pozwalają na wepchnięcie ich do tego kanału (pin można wepchnąć dopiero po zmniejszeniu napięcia bębenka).
Jedynym sposobem na obejście tego problemu jest słabsze napinanie bębenka oraz praca napinaczem. Problem polega na tym, że nie zawsze do końca wiemy który pin powinniśmy wcisnąć, producenci na szczęście najczęściej układają piny tych samych modeli zamka w ten sam sposób co jest bardzo pomocne przy manipulacji.
Wyprzedzając pytania i jednocześnie nie robiąc kryptoreklamy, najtańszą znaną mi na rynku wkładką z security pins jest ABUS E5 (około 20PLN).

Wkładka blokuje się po obrocie jak odróżnić co jest przyczyną?
Bardzo prosto security pins blokują bębenek już po niewielkim jego obrocie < 5°, a sprzęgło ujawnia się po obrocie o około 30°.
Pomóc może również znajomość producentów, tanie wkładki najczęściej posiadają blokujące się sprzęgła, natomiast nie mają żadnych pinów zabezpieczających

Co zrobić gdy podczas przekręcania bębenka zablokuje się on po obrocie o 180?
Dzieje się tak dlatego, że piny obudowy zahaczają o bębenek należy płaskim narzędziem wcisnąć je z powrotem, film jak to dokładnie zrobić: http://www.lockpicking.pl...load.php?id=463
Temat o zablokowaniu bębenka: http://www.lockpicking.pl...opic.php?p=6816 (tam również jest link do powyższego filmu)

korys - 2008-03-20, 21:27

Brawo thralll

Jeżeli po takim wytłumaczeniu ktokolwiek zapyta jeszcze o wyjaśnienia - sprawa nadawać się bedzie wyłącznie dla MODERATORA

A moze Administrator mógłby to podpiąć , żeby temat nie zaniknął ??

Waldi - 2008-03-20, 22:18

Gratuluję Thralll :564:
Temat już przeniesiony :568:

romanhover - 2008-03-20, 22:26

Bardzo dobrze opisane! Również gratuluję! :564:
Mam starą wkładkę yeti i chyba jest uszkodzona... gdy trzymam ją w imadle i naciskam zabierak jednocześnie pukając w sprzęgło.... zabierak puszcza, a bębenek jest nieruchomy... oczywiście drzwi tak nie otworzę, bo nie mam opcji manipulować samym zabierakiem, ale mnie to zaciekawiło.
Pozdrawiam.

GoDDesire - 2008-03-21, 00:56

Cytat:
problem polega na tym, że nie zawsze do końca wiemy który pin powinniśmy wcisnąć, producenci na szczęście najczęściej układają piny tych samych modeli zamka w ten sam sposób co jest bardzo pomocne przy manipulacji.

mh.. czy słusznie mogę z tego wnioskować że w zamkach tylko określona liczba pinów jest security pinami? np. tylko 1 z 5 pinów?.
Reszta pinów natomiast to normalne proste piny.

W moim wątku-> http://www.lockpicking.pl...opic.php?t=1313
pytałem się o inny kolor zaślepki drugiego pinu w spodzie wkładki. Nikt nie odpisał dlaczego, a może to właśnie wskazuje że tylko pin numer 2 jest security pinem?
mh?

I byłym bardzo wdzięczny za przykładowy schemacik budowy i/lub działania sprzęgła jeśli ktoś posiada. bo nigdzie tego nie znalazłem.

Waldi - 2008-03-21, 01:11

Odpowiedź na zadane przez ciebie pytanie czeka w twoim temacie.
Jeśli chodzi o sprzęgło najlepiej będzie jak rozbierzesz wkładkę. Sprzęgło leży pod zabierakiem (a raczej wewnątrz). Myślę, że jak tylko je zobaczysz zaraz zrozumiesz co i jak :-)

fluker - 2008-11-13, 00:11

Cześć, mowa tu o sprzęgle więc się podłączę
Zauważyłem że jeżeli jest wsadzony z jednej strony klucz do wkładki ale nie jest przekręcony to można z drugiej strony normalnie otworzyć wkładkę drugim kluczem, pierwszy klucz po prostu zostaje wypchnięty, natomiast jeśli ten pierwszy klucz chodź trochę przekręcimy to z drugiej strony nie da się już wsadzić klucza do końca i oczywiście otworzyć wkładki. I teraz takie pytanie czy to wszystkie wkładki tak mają ??? , a jeżeli tak czy istnieje możliwość otwarcia takiej wkładki jeżeli z jednej strony jest wsadzony i przekręcony klucz ???

stempik - 2008-11-13, 00:43

Gerda napisał/a:
I teraz takie pytanie czy to wszystkie wkładki tak mają ???

Nie wszystkie. Tylko te gdzie sprzęgło jest "pełne". Dość często zdarza się że sprzęgło nie jest z litego kawałka metalu ale jakby tłoczone z blachy ze sprężyną pomiędzy lewą i prawą stroną. Jak nie zapomnę po południu dodam fotki.

thralll - 2008-11-13, 20:46

Gerda napisał/a:
a jeżeli tak czy istnieje możliwość otwarcia takiej wkładki jeżeli z jednej strony jest wsadzony i przekręcony klucz ???

W niektórych typach wkładek trzeba podpiłować koniec klucza (tak aby można go było wsadzić do zamka i przekręcić) i wtedy można przekręcić bębenek z wsadzonym i przekręconym kluczem z drugiej strony. Tak samo możemy postąpić jeżeli otworzymy wkładkę wytrychami lub bumpkeyem i będziemy przekręcali bębenek mocno dociskając sprzęgło. Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale to napisałem?

fluker - 2008-11-14, 00:35

"W niektórych typach wkładek trzeba podpiłować koniec klucza (tak aby można go było wsadzić do zamka i przekręcić) i wtedy można przekręcić bębenek z wsadzonym i przekręconym kluczem z drugiej strony"

Będziemy kręcić wtedy samym bębenkiem a zamek się nie otworzy bo sprzęgło będzie ustawione na stronę po której jest normalny klucz

No_Idea - 2008-11-14, 12:11

Gerda - "Będziemy kręcić wtedy samym bębenkiem a zamek się nie otworzy bo sprzęgło będzie ustawione na stronę po której jest normalny klucz"

błąd w załozeniu kolego :562:
to działał do warunkiem że nie utniesz 3 mm a będziesz piłował czubek klucza na wyczucie do momentu aż z oporem ale przekręcisz klucz. W odpowiednim miejscu klucz wskoczy w wycięcie i zabierze wewnętrzny bębenek razem z kluczem. Jedyny problem to taki że nie wiesz w którą stronę wychylony jest wewnętrzny klucz więc może się zdarzyć że po całej operacji i wyjściu klucza zabierak będziesz miał ustawiony do góry zamiast tak jak powinno w dól. Wtedy musisz to powtórzyć na wyjętej wkładce aby złapać odpowiednie pozycje sprzęgła.

fluker - 2008-11-14, 16:34

Wszystko pięknie, ale może zdarzyć się taka sytuacja powiedzmy że w mieszkaniu zamknęła się starsza (chora) osoba i właśnie zostawiła od wewnątrz wsadzony i lekko przekręcony klucz wtedy dostanie się i pomoc takiej osobie staję się bardzo utrudniona
radmar - 2008-11-14, 17:37

wtedy - wyrywam wkładkę - wstawiam nową - kasuję i po kłopocie. Szybko, skutecznie, dla mnie z zyskiem
fluker - 2008-11-15, 08:41

A jak to robisz zgniataczem ?
radmar - 2008-11-15, 12:42

http://www.multipick-serv.../schraubfix.php
fluker - 2008-11-15, 17:56

Rozumiem że za pomocą tego urządzenia wkręca się śrubę w bębenek zamka a następnie chwytając za tą śrubę wyrywa go i zostaje sama obudowa, czy tak ??
radmar - 2008-11-15, 19:55

nie bębenek a rdzeń (tak mnie nauczono) twój sposób myślenia jest jak najbardziej poprawny, ale jak wkładka wystaje z szyldu min 3mm to po prostu chwytam za wystającą część szarpię w bok, wkładka pęka w swoim najsłabszym przekroju - tam gdzie wkręca się śrubę trzymającą wkładkę, i po kłopocie
Tofifi - 2008-11-15, 21:06

radmar napisał/a:
wkładka wystaje z szyldu min 3mm

poprawka! jak masz dobry zgniatacz to 2mm wystarczą w zupełności ;p

andrzej - 2008-11-16, 02:12

A co Tofifi sprawdzałeś w praktyce?
radmar - 2008-11-16, 19:18

o 1mm mie będę się spierał ;)
Tofifi - 2008-11-17, 19:40

NIE nie sprawdzałem było tak napisane w temacie Zgniatacz słowa bodajże Waldi-ego
stopa - 2009-06-30, 21:20

3mm wystarcza wam by złamać wkładkę? Śmiem wątpić...
thralll - 2009-07-01, 11:24

Sprawdzałeś w praktyce z profesjonalnym sprzętem, że wiesz?
Śmiem wątpić...

stopa - 2009-07-01, 21:34

Nie ,nie sprawdziłem.Pomysł wydaje mi się niedorzeczny.Przy wystającej wkładce tak mało z szyldu nie ma za bardzo możliwości szarpania na boki.Może z wkładkami do 35/35 da się to zrobić ale nie sądzę.No chyba, że się zmasakruje szyld,zamek i drzwi przy okazji.Ale rozpaliłeś moją ciekawość i sprawdzę przy najbliższej okazji.

Edit-zwykłym zgniataczem się nie da (albo ja nie potrafię :D )bo po prostu miażdży mosiądz i się ślizga.Szyld dostaje po dupie i jest lipa.Ale z chęcią kupiłbym coś pro.Coś polecasz Thralll?

radmar - 2009-07-03, 18:05

jakim sposobem zmasakrujesz zamek i drzwi??????
nie wiem czy ty wiesz co piszesz
ew lekko szyld przerysujesz ale to trzeba wliczyć w koszty
twierdzę że jeszcze nigdy nie łamałeś wkładki dlatego jesteś taki lekki niedowiarek

stopa - 2009-07-03, 18:45

Łamałem niejednokrotnie.Zarysowanie to uszkodzenie.No z drzwiami przesadziłem.Przeczytaj edit.Dziwiłem się tylko, że wystarcza wam 3mm.Z resztą używałem zwykłego zgniatacza który się zawsze ześlizguje jak mało ma co uchwycić.Dlatego pytam o jakieś profesjonalne narzędzie.Jeeeeeeeeeezu, odnoszę wrażenie, że jak widzicie "żółtodziób" to wam na maxa wpada tryb mentora i uważacie, że rozmawiacie z gówniarzem.Luzik Panowie bo liczba postów na tym forum nie odpowiada kim naprawdę jesteście.
radmar - 2009-07-03, 18:54

stopa,
nie wkręcaj się nigdy nie patrzę na ilość postów bo to nie o to biega tylko o treść wypowiedzi.
a masz to
http://www.multipick-serv.../werkzeug/2010/

czy to
http://www.multipick-serv...g/2020/2020.php

oczywiście niekoniecznie tej firmy

stopa - 2009-07-03, 19:50

No, do dzwonu się przymierzam.Używałem samoróbki.Zawsze to było dla mnie zbędne by wydawać 200 euro na coś może być mi nieprzydatne, ale skoro można działać dzięki temu tak skutecznie to będzie trzeba kupić.Thx za poradę.

Co do sprzęgła to we wkładce FAI od VIRO wyczuwam "sprężynujące" wyraźnie sprzęgło.Tak jakby było na sprężynie.Jakaś sugestia co to może być?Mam je trzymać cały czas czy tylko na końcu,a może w ogóle?Dodam, że po włożeniu klucza w ten sam kayway nadal je czuć a powinno przełożyć na drugą stronę.

No_Idea - 2009-07-04, 10:16

Używam od lat czegoś takiego jak http://www.multipick-serv...g/2020/2020.php tyle że innej firmy i jakoś nie niszczy mi szyldów ponieważ przed założeniem zawsze zakładam pomiędzy szyld a urządzenie 1 lub 2 podkładki z teflonu. Przy tym sprzęcie nie jest warunkiem koniecznym aby cokolwiek wystawało z szyldu bo wyciągałem tym multilocka który był o 5 mm głębiej niż szyld i nie było żadnego problemu. Wystarczyło skorygować ułożenie po dojechaniu wkładki do szyldu i chwilę później wkładka strzeliła. Jedyny problem jaki widzę przy dobrych szyldach to że zabierak wygniata mi blachę w zamkach i jak jest to jakiś lepszy zamek np w drzwiach PCV czy anywłamanniowych to trzeba to naprawić. Klient i tak płaci znacznie więcej niż przy zatrudnieniu "franka" z ulicy :)
thralll - 2009-07-04, 13:49

stopa napisał/a:
Co do sprzęgła to we wkładce FAI od VIRO wyczuwam "sprężynujące" wyraźnie sprzęgło.Tak jakby było na sprężynie.Jakaś sugestia co to może być?Mam je trzymać cały czas czy tylko na końcu,a może w ogóle?Dodam, że po włożeniu klucza w ten sam kayway nadal je czuć a powinno przełożyć na drugą stronę.

Nie znam tej wkładki ale podejrzewam, że sprzęgło w niej jest różne od tego najpopularniejszego stosowanego np. we wkładkach gerdy. Podejrzewam, że to sprzęgło o którym mówisz jest podobne do tego z stosowanego we wkładkach LOBa. W załączniku przedstawiłem zdjęcie mechanizmu sprzęgła i bębenek. Sprężyny które tam występują mogą powodować sprężynowanie. Odblokowanie przebiega tak samo jak w innych typach sprzęgła. Było by miło gdybyś rozebrał tą wkładkę o której piszesz i zobaczył jaki typ sprzęgła w niej występuje, a potem pochwalił się czy jest ono różne od tych najpopularniejszych.

stopa - 2009-07-06, 19:43

Sprzęgło wygląda trochę inaczej niż zwykłe.Tak jakby było zblokowane na jedną stronę.Sorki za złą jakość zdjęć ale robiłem telefonem w warsztacie :562: .Z ciekawostek to włoska wkładka.Pięciopinowa.Jeden zwykły + cztery HSP w kształcie litery I. ENJOY :564:
andrzej - 2009-07-08, 07:23

Nie zamieniłeś przypadkiem sprzęgła ze strony dłuższej na krótszą? Tzn. wydaje mi się że to ze słupkiem w środku powinno być po stronie dłuższej. Słupek - przedłużenie klucza.
A czy Viro to nie przypadkiem Czechy?

stopa - 2009-07-08, 18:08

Na kluczu było "Made in italy".A sprzęgło rzeczywiście mogłem ułożyć odwrotnie.